O bezpieczeństwie z cudzoziemcami
Po raz kolejny dzielnicowi z I Rewiru Dzielnicowych KMP w Kaliszu, w ramach programu edukacyjno-informacyjnego „Świadomy cudzoziemiec”, zorganizowali nietypowe przedsięwzięcie. Tym razem obcokrajowcy mieszkający na terenie Kalisza mogli wspólnie z policjantami wsiąść do zabytkowego autobusu Jelcz Cabrio, aby zwiedzić miasto, a przy okazji porozmawiać o bezpieczeństwie. To kolejna akcja, która ma na celu zapoznanie cudzoziemców z obowiązującymi w Polsce przepisami.
Od marca bieżącego roku dzielnicowi z kaliskiej komendy realizują program edukacyjno-informacyjny „Świadomy cudzoziemiec”, który skierowany jest do obcokrajowców zamieszkujących na terenie miasta Kalisza. Głównym celem przedsięwzięcia jest, wyposażenie osób innych narodowości przebywających na terenie Kalisza, w wiedzę z zakresu prawa, która wpłynie na podniesienie ich świadomości i odpowiedzialności prawnej, a tym samym przyczyni się do spadku liczby przypadków zachowań niezgodnych z obowiązującymi w Polsce przepisami, czy też zwyczajami społecznymi.
Program zakłada również przełamanie izolacji wśród cudzoziemców oraz poczucia tymczasowości, związanej z krótkotrwałym pobytem na terenie Polski w celach zarobkowych. Znalezienie czynników motywujących do korzystania z oferowanych przez miasto dostępnych form spędzania czasu wolnego np. zawodach sportowych, festynach, koncertach – co może wpłynąć pozytywnie na integrację tej grupy społecznej.

Jedna z ostatnich atrakcji przygotowana w ramach programu przez kaliskich dzielnicowych, to zwiedzanie miasta połączone z tematyką o bezpieczeństwa. Nietypową wycieczkę zorganizowano w sobotę 23 czerwca br. Dzięki uprzejmości Kaliskich Linii Autobusowych, zwiedzający mieli do dyspozycji zabytkowy autobus – Jelcz Cabrio. Policjanci wspólnie z obcokrajowcami oraz przewodnikiem PTTK wyruszyli na trasę „Szlaku Piastowskiego”. Podczas podróży rozmawiano na temat m.in. obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Dzielnicowi tłumaczyli, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek stosować się do przepisów, znaków i sygnałów drogowych. Przypominali, że najważniejsze są polecenia i sygnały dawane przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Pojawił się również temat odpowiedzialności karnej, za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, obowiązkowego używania świateł mijania oraz ograniczeń prędkości.

Zródło:http://www.kalisz.policja.gov.pl