REGULAMIN KONTROLI DOKUMENTÓW PRZEWOZU

 

 

Załącznik nr 1 do Regulaminu Przewozu Osób, Rzeczy i Zwierząt środkami transportu z dnia 2 kwietnia 2025 roku.

REGULAMIN KONTROLI DOKUMENTÓW PRZEWOZU

 

Kaliskich Linii Autobusowych Sp. z o.o. z siedzibą w Kaliszu, ul. Wrocławska 30-38, 62-800 Kalisz, dla której Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego przechowuje dokumentację Spółki, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000144386, NIP: 6180033902, REGON 250442603, kapitał zakładowy 16,7 mln zł

obowiązujący, od dnia 2 kwietnia 2025 roku

  1. Cel regulaminu

Celem regulaminu jest określenie zasad kontroli biletów oraz dokumentów uprawniających do bezpłatnych bądź ulgowych przejazdów w środkach transportu Kaliskich Linii Autobusowych Sp. z o.o. z siedzibą w Kaliszu, ul. Wrocławska 30-38, 62-800 Kalisz, dla której Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział  Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego przechowuje dokumentację Spółki, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000144386, NIP: 6180033902, REGON 250442603, kapitał zakładowy 16,7 mln zł. 

  1. Zakres

2.1. Zakres podmiotowy

Regulamin obowiązuje pasażerów, Operatora oraz osoby uprawnione do kontroli biletów.

2.2. Zakres przedmiotowy

Regulamin obejmuje swoim zakresem zasady:

    1. przeprowadzania kontroli biletów,
    2. przeprowadzania kontroli dokumentów uprawniających do bezpłatnych bądź ulgowych przejazdów,
    3. wystawiania wezwań do zapłaty opłat dodatkowych.
  1. Terminologia

Regulamin – niniejszy Regulamin kontroli biletów oraz dokumentów uprawniających do bezpłatnych bądź ulgowych przejazdów w pojazdach Kaliskich Linii Autobusowych Sp. z o.o.

Prawo przewozowe – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 8).

Organizator przewozów – Miasto Kalisz

Operator (KLA) – Kaliskie Linie Autobusowe Sp. z o.o. z siedzibą w Kaliszu, ul. Wrocławska 30‑38, 62-800 Kalisz, dla której Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział  Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego przechowuje dokumentację Spółki, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000144386, NIP: 6180033902, REGON 250442603, kapitał zakładowy 16,7 mln zł, uprawniona do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób, która zawarła z Organizatorem umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Kaliska komunikacja miejska – transport osób, rzeczy i zwierząt  wykonywany przez Operatora komunikacji miejskiej na terenie Miasta Kalisza i gmin, z którymi Miasto Kalisz podpisało porozumienia dotyczące realizacji zadania publicznego polegającego na świadczeniu usług transportu zbiorowego.

Dokument przewozu – dokument uprawniający pasażera do przejazdu środkiem lokalnego transportu zbiorowego.

Pasażer – osoba, która zawarła umowę przewozu.

Linia komunikacyjna – połączenie komunikacyjne na sieci dróg (…) wraz z oznaczonymi miejscami do wsiadania  i wysiadania pasażerów na liniach komunikacyjnych, po których odbywa się transport publiczny.

Pojazd (autobus) – środek transportu wykorzystywany przez Operatora w publicznym transporcie zbiorowym.

Przystanek komunikacji, przystanek – oznakowane właściwymi znakami drogowymi miejsce przeznaczone do wsiadania lub wysiadania pasażerów z pojazdu na danej linii komunikacyjnej, w którym umieszcza się informacje dotyczące w szczególności godzin odjazdów środków transportu.

Regulamin przewozów – regulamin określający warunki przewozu osób, rzeczy i zwierząt w środkach transportu Kaliskich Linii Autobusowych Sp. z o.o.

Uchwała w sprawie opłat za usługi przewozowe – obowiązująca uchwała Rady Miasta Kalisza w sprawie cen maksymalnych za usługi przewozowe w transporcie publicznym.

Opłata dodatkowa oraz opłata manipulacyjna – każdorazowo określone co do definicji i wysokości  przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 20.01.2005 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej oraz innych aktów wykonawczych.

Kontroler – osoba upoważniona przez Operatora do kontroli biletów i dokumentów uprawniających do bezpłatnych/ulgowych przejazdów komunikacją miejską, wystawiania wezwań do zapłaty opłaty dodatkowej i opłaty za przejazd, na zasadach określonych w art. 33a Prawa przewozowego oraz w oparciu o Regulamin Przewozu Osób, Rzeczy i Zwierząt Środkami Transportu Kaliskich Linii Autobusowych Sp. z o.o.

Kontrola biletów – kontrola biletów pasażerów, przewożonych przez nich przedmiotów lub zwierząt oraz dokumentów uprawniających do bezpłatnych/ulgowych przejazdów w środkach komunikacji miejskiej wykonywana na zlecenie Operatora przez osoby upoważnione.

Aplikacja mobilna – system informatyczny umożliwiający zakup i legalizację (skasowanie) biletu w formie elektronicznej na urządzeniu mobilnym obsługującym ten system. Wykaz operatorów aplikacji mobilnych współpracujących z KLA znajduje się na stronie internetowej: https://kla.com.pl/bilet-w-telefonie/

Aplikacja kontrolerska – urządzenie obsługiwane przez kontrolerów służące do odczytu dokumentów przewozów zapisanych w formie elektronicznej oraz kodów QR.

Kod QR – zamieszczony w autobusach kod QR, umożliwiający legalizację (skasowanie) biletów, zakupionych w aplikacjach mobilnych.

Wezwanie do zapłaty – druk ścisłego zarachowania, wystawiany przez kontrolera biletowego, w rezultacie kontroli biletowej pasażerowi, który podróżował bez ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego go do ulgowego bądź bezpłatnego przejazdu, lub przewoził rzeczy niedozwolone bądź spowodował nieuzasadnione zatrzymanie lub zmianę trasy pojazdu.

Kaliska Karta Mieszkańca (KKM) – zgodnie z definicją Regulaminu przyznawania, wydawania i korzystania z Kaliskiej Karty Mieszkańca wraz z wzorem karty oraz wzorem wniosku o wydanie karty, stanowiącego załącznik numer 2 do Zarządzenia nr 759/2024 Prezydenta Miasta Kalisza, z dnia 10 grudnia 2024 r. w sprawie ustalenia logo Programu Kaliskiej Karty Mieszkańca oraz Regulaminu przyznawania, wydawania i korzystania z Kaliskiej Karty Mieszkańca wraz z wzorem Karty oraz wzorem wniosku o wydanie Karty.

Karta Elektroniczna KLA (KE) – bezkontaktowa, elektroniczna karta będąca elektroniczną portmonetką i nośnikiem okresowych biletów elektronicznych, obowiązujących w kaliskiej komunikacji miejskiej i występującą w dwóch rodzajach:

    1. ) jako karta imienna (personalizowana), będąca nośnikiem elektronicznych biletów jednorazowych i okresowych oraz informacji o ulgach,
    2. ) jako karta na okaziciela, będąca nośnikiem elektronicznych biletów jednorazowych.

Dokumenty potwierdzające uprawnienie do ulgowych albo bezpłatnych przejazdów – dokumenty, o których mowa w aktach wydanych przez Radę Miasta Kalisza w sprawie uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego komunikacji miejskiej na terenie Kalisza i gmin, z którymi Miasto Kalisz zawarło porozumienie oraz inne wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Bilet – bilety określone w Zarządzeniu nr 724/2017 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 28.11.2017r.w sprawie ustalenia wysokości opłat pobieranych przez operatora publicznego transportu zbiorowego w granicach administracyjnych miasta Kalisza (z późn. zm.) oraz Zarządzeniu nr 810/2022 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 13.12.2022r. w sprawie ustalenia wysokości opłat pobieranych przez operatora publicznego transportu zbiorowego za usługi przewozowe w  publicznym transporcie zbiorowym środkami komunikacji miejskiej na terenie sąsiadujących miast gmin w ramach zawartych porozumień, które to bilety mogą zostać nabyte przez pasażerów w formie:

    1.  biletu papierowego, emitowanego przez KLA,
    2.  biletu papierowego zakupionego u kierującego autobusem KLA,
    3.  biletu elektronicznego, zakupionego w aplikacji mobilnej,
    4.  biletu elektronicznego zapisanego na KE lub KKM,
    5.  biletu papierowego lub elektronicznego zakupionego w biletomacie.

Punkt Obsługi Klienta – (POK) punkt informacyjny, obsługa klienta, rozpatrywanie reklamacji, sprzedaż biletów, obsługa Kaliskiej Karty Mieszkańca – https://kla.com.pl/kontakt/

Brak ważnego biletu – brak posiadania przez pasażera biletu na przejazd zgodnie z obowiązującą taryfą, niezalegalizowanie/nieskasowanie biletu elektronicznego lub papierowego, posługiwanie się przez pasażera nieważną Kaliską Kartą Mieszkańca.

Ujęcie – uprawnienie kontrolera polegające na nałożeniu na pasażera, obowiązku pozostania we wskazanym miejscu w pojeździe do czasu przyjazdu Policji lub innych organów porządkowych w sytuacji nie posiadającego ważnego biletu na przejazd, w razie nieokazania dokumentu tożsamości.

RODO – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

  1. Sposób postępowania

4.1. Informacje ogólne

4.1.1. Kontrola biletów w pojazdach Operatora, może odbywać się w trakcie wykonywania obsługi linii komunikacyjnych kaliskiej komunikacji miejskiej.

4.1.2. Wysokość opłaty za przejazd środkami publicznego transportu zbiorowego realizowanego na zlecenie Organizatora określa Uchwała Rady Miasta Kalisza w sprawie ustalenia cen maksymalnych za usługi przewozowe w publicznym transporcie.

4.1.3. Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych określają przepisy prawa powszechnie obowiązującego oraz Uchwała Rady Miasta Kalisza w sprawie uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego komunikacji miejskiej na terenie Kalisza i gmin, z którymi Miasto Kalisz zawarło porozumienie.

4.1.4. Wysokość opłaty dodatkowej oraz opłaty manipulacyjnej za przejazd bez ważnego biletu lub ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienia do bezpłatnego bądź ulgowego przejazdu określa się na podstawie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 20.01.2005 w sprawie sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej oraz Uchwały Rady Miasta Kalisza w sprawie przepisów porządkowych i opłat związanych z przewozem osób i bagażu publicznymi środkami transportu zbiorowego w kaliskiej komunikacji miejskiej.

4.1.5. W razie awarii lub uszkodzenia pojazdu, pasażerowi posiadającemu ważny bilet przysługuje prawo kontynuowania jazdy na podstawie tego samego biletu następnym pojazdem tej samej linii lub innej linii, przebiegającej tą samą trasą, albo pojazdem zastępczym.

4.2. Zasady prowadzenia kontroli

4.2.1. Kontroli dokumentów przewozu osób i bagażu może dokonywać organizator lub osoba przez niego upoważniona oraz operator lub osoba przez niego upoważniona, legitymująca się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu. Osoba dokonująca kontroli:

        1.  jest obowiązana do okazywania w sposób widoczny dla pasażerów identyfikatora, uprawniającego do przeprowadzania kontroli biletów,
        2.  jest uprawniona do nakładania należności przewozowych wraz z opłatą dodatkową w wysokości określonej w 5.4. niniejszego Regulaminu.

4.2.2. Identyfikator, o którym mowa w ust. 4.2.1 zawiera w szczególności:

        1. nazwę operatora;
        2. numer identyfikacyjny osoby dokonującej kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu;
        3. zdjęcie kontrolującego;
        4. zakres upoważnienia;
        5. okres ważności;
        6. podpis wystawcy (operatora).

4.2.3. Podczas kontroli biletów, pasażer obowiązany jest okazać ważny bilet uprawniający go do przejazdu lub dokument poświadczający uprawnienie do przejazdu bezpłatnego, a na wezwanie przedstawić dokument poświadczający uprawnienie do przejazdu ulgowego.

4.2.4. Wezwanie do zapłaty wystawia się na podstawie dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości pasażera lub podanych przez niego danych osobowych pod rygorem odpowiedzialności karnej.

4.2.5. W razie braku dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości lub odmowy jego okazania przez pasażera, kontroler ma prawo zwrócić się do Policji lub innych organów porządkowych, które mają – zgodnie z przepisami prawa – uprawnienia do ustalania tożsamości, o podjęcie tych czynności.

4.2.6. W przypadku, o którym mowa w ust. 6, do czasu przybycia funkcjonariuszy Policji lub innych organów porządkowych, mających uprawnienia do ustalania tożsamości, pasażer obowiązany jest pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli, albo w innym miejscu wskazanym przez kontrolera.

4.2.7. Kontrola biletów w pojazdach Operatora  prowadzona jest w zespołach co najmniej dwuosobowych.

4.2.8. Kontroler może przystąpić do sprawdzania biletów, gdy pojazd ruszył z przystanku, a pasażerowie którzy weszli do pojazdu na ostatnim przystanku skończyli kasować bilety lub nie wykazują takiego zamiaru.

4.2.9. Bezpośrednio przed zapowiedzią przystąpienia do kontroli, kontroler ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu identyfikator służbowy i uruchomić aplikację kontrolerską.

4.2.10. Rozpoczęcie kontroli biletowej kontroler ogłasza w sposób głośny, spokojny i wyraźny zapowiadając kontrolowanym pasażerom fakt rozpoczęcia kontroli lub poprzez automatyczny komunikat systemu głosowej informacji pasażerskiej w pojeździe, o ile jest on w taki system wyposażony.

4.2.11. Kontroler podczas prowadzania czynności obowiązany jest zachowywać się w sposób kulturalny, spokojny oraz uprzejmy w stosunku do pasażerów.

4.2.12. Kontroler jest obowiązany okazywać identyfikator kontrolera na każde żądanie pasażera i przełożonych, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do Regulaminu.

4.2.13. Dopuszcza się dokończenie kontroli biletów gdy pojazd stoi na przystanku, w sytuacji kiedy rozpoczęcie kontroli nastąpiło gdy pojazd był w ruchu, a pasażerowie poproszeni o bilet nie okazali uprawnienia do przejazdu przed dojechaniem do przystanku.

4.2.14. Kontroler wykonuje czynności kontrolne w pojeździe. Nie dopuszcza się możliwości przeprowadzania kontroli lub wystawienia wezwania do zapłaty poza pojazdem.

4.2.15. W sytuacji, gdy pasażer nie posiada ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego do ulgowego, bądź bezpłatnego przejazdu, nie chce okazać dokumentu tożsamości, kontroler ma prawo ująć pasażera i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organów porządkowych.

4.2.16. Dopuszcza się kontrolę w pojazdach na przystankach końcowych.

4.2.17. Kontrola biletów, po sprawdzeniu ich autentyczności, polega w szczególności:

        1. dla biletów papierowych – na sprawdzeniu, czy został on skasowany w kasowniku, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Przewozu Osób, Rzeczy i Zwierząt Środkami Transportu Kaliskich Linii Autobusowych Sp. z o.o.,
        2. dla biletów zapisanych na kartach elektronicznych – na porównaniu zgodności z zapisem na elektronicznym koncie klienta trasy, na której pasażer realizuje przejazd oraz okresu ważności biletu,
        3. dla biletów elektronicznych jednorazowych i jednodniowych, zakupionych przez aplikacje mobilne – na sprawdzeniu, czy został on zalegalizowany, poprzez zeskanowanie umieszczonego w pojeździe kodu QR,
        4. dla biletów elektronicznych okresowych (tygodniowych i miesięcznych), zakupionych przez aplikacje mobilne – na porównaniu zgodności rodzaju taryfy, okresu ważności biletu oraz ich zgodności z danymi osobowymi pasażera,

4.2.18. Kontroler nie jest uprawniony do wydawania poleceń prowadzącemu pojazd, z wyjątkiem dyspozycji dotyczącej blokady kasowników i czytników oraz nieotwierania określonych drzwi pojazdu w celu uniemożliwienia opuszczenia pojazdu osobie bez ważnego biletu.

4.2.19. Kontroler wyposażony jest w urządzenie do kontroli biletów zakupionych drogą elektroniczną, zwane terminalem kontrolerskim. Na ekranie terminala kontrolerskiego wyświetla się wynik kontroli i podstawowe dane dotyczące biletu.

4.3. Sytuacje, w których nie można prowadzić kontroli

Prowadzenie kontroli biletowej jest niedopuszczalne w przypadku wystąpienia przynajmniej jednej z  poniżej wymienionych sytuacji:

        • przy niesprawnych wszystkich kasownikach,
        • w sytuacjach nadzwyczajnych w związku z zagrożeniem życia, zdrowia i bezpieczeństwa osób znajdujących się w pojeździe.

4.4. Obowiązki pasażera

4.4.1. Pasażer obowiązany jest okazać ważny bilet uprawniający go do przejazdu lub dokument poświadczający uprawnienie do przejazdu bezpłatnego, a na wezwanie przedstawić dokument poświadczający uprawnienie do przejazdu ulgowego.

4.4.2. Pasażer nieposiadający ważnego biletu lub dokumentu, uprawniającego do ulgowego, czy też bezpłatnego przejazdu obowiązany jest okazać kontrolującemu dokument tożsamości, a w przypadku jego braku, pod rygorem odpowiedzialności karnej, podać swoje dane osobowe.

4.5. Zasady wystawienia wezwania do zapłaty

4.5.1. Wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej kontroler wystawia w przypadku stwierdzenia u pasażera:

        1.  braku ważnego biletu,
        2.  braku ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do ulgowego/bezpłatnego przejazdu,
        3.  niezarejestrowanie przejazdu na KE lub na KKM,
        4.  naruszył przepisy o przewozie rzeczy lub zwierząt,
        5.  spowodowania przez pasażera zatrzymania lub zmiany trasy pojazdu bez uzasadnionej przyczyny.

4.5.2. Za nieważny uznaje się:

        1. bilet papierowy:
          1. bez właściwych nadruków ustalonych przez operatora usług przewozowych,
          2. bez wydruku potwierdzającego skasowanie,
          3. z nieprawidłowym wydrukiem, o ile fakt ten nie zostanie zgłoszony kierującemu pojazdem,
          4. wielokrotnie skasowany,
          5. skasowany po wezwaniu do okazania lub okazany po przeprowadzonej kontroli biletów,
          6. zniszczony,
          7. noszący ślady ingerencji chemicznej lub mechanicznej,
          8. o zaniżonej wartości,
          9. odstąpiony innej osobie,
          10. czasowy, po upływie czasu określonego na bilecie;
        2. bilet miesięczny:
          1. nieważny na danej linii lub trasie,
          2. o zaniżonej wartości,
          3. którego okres ważności upłynął,
          4. imienny, odstąpiony innej osobie;
        3. bilet elektroniczny:
          1. niezalegalizowany (nieskasowany),
          2. nieważny na danej linii lub trasie,
          3. o zaniżonej wartości,
          4. którego okres ważności upłynął.

4.5.3. Za pasażera bez ważnego dokumentu przewozu uważa się pasażera, który:

        1.  nie okazał ważnego:
          1. biletu na przejazd,
          2. dokumentu poświadczającego uprawnienie do korzystania z biletu ulgowego,
          3. dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego przejazdu,
          4. dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość i wiek albo nie potwierdził swoich danych przy użyciu aplikacji mObywatel;
        2.  okazał:
          1. bilet podrobiony; przerobiony; uszkodzony poprzez naruszenie warstwy graficznej nośnika informacji, które podważa jego wiarygodność, utrudnia identyfikację jego posiadacza lub uniemożliwia korzystanie z warstwy graficznej zgodnie z jej przeznaczeniem; uszkodzony poprzez naruszenie warstwy elektronicznej nośnika informacji, które podważa jego wiarygodność, utrudnia identyfikację jego posiadacza lub uniemożliwia korzystanie z warstwy elektronicznej zgodnie z jej przeznaczeniem; imienny, który został użyty przez osobę o tożsamości innej niż określona w dokumencie,
          2. ulgowy bilet, a żadna ulga mu nie przysługuje,
          3. naruszył przepisy o przewozie zwierząt lub rzeczy.

4.5.4. Przy obliczaniu należności za przejazd bez ważnego dokumentu przewozu ustala się:

        1.  opłatę za przejazd,
        2.  opłatę dodatkową za przejazd, ustaloną jak poniżej.

4.5.5. W przypadku jazdy bez odpowiedniego, ważnego biletu – nalicza się od pasażera dodatkową opłatę w wysokości 50 krotności ceny biletu jednorazowego, normalnego w granicach administracyjnych Miasta Kalisza.

4.5.6. W przypadku jazdy bez dokumentu uprawniającego do przejazdów ulgowych lub za brak dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego nalicza się od pasażera dodatkową opłatę w wysokości 40 krotności ceny biletu jednorazowego, normalnego w granicach administracyjnych Miasta Kalisza.

4.5.6. W przypadku spowodowania zatrzymania lub zmiany trasy środka transportowego bez uzasadnionej przyczyny nalicza się od pasażera dodatkową opłatę w wysokości 150 krotności ceny biletu jednorazowego, normalnego w granicach administracyjnych Miasta Kalisza. Spowodowanie zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu bez uzasadnionej przyczyny, oznacza, że ww. czynności zostały dokonane w miejscu i czasie, które nie są określone przez powszechnie obowiązujące przepisy, jako uprawniające do dokonania ww. czynności.

4.5.6. Za nieprzestrzeganie obowiązku zarejestrowania przejazdu z wykupionym na karcie elektronicznej biletem okresowym nalicza się od pasażera dodatkową opłatę 50 krotności ceny biletu jednorazowego, normalnego w granicach administracyjnych Miasta Kalisza.

4.5.6. W przypadku udokumentowania przez podróżnego w terminie 7 dni od dnia przewozu uprawnień do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu, opłata dodatkowa ulega umorzeniu, po uiszczeniu opłaty manipulacyjnej. Opłata manipulacyjna wynosi 10% opłaty dodatkowej.

4.5.6. W zakresie obliczenia wysokości opłaty dodatkowej, o której mowa w ust. 2 – 5 każdorazowo przyjmuje się cenę biletu z dnia nałożenia opłaty dodatkowej.

4.5.6. Osoba uprawniona do posiadania Kaliskiej Katy Mieszkańca, która w chwili kontroli nie posiadała ww. dokumentu a w chwili kontroli była uprawniona do jej posiadania, która w terminie 7 dni od chwili obciążenia jej należnością za przejazd bez ważnego dokumentu, złoży wniosek o wyrobienie Kaliskiej Karty Mieszkańca i w terminie 3 dni od uzyskania ww. dokumentu złoży do Operatora wniosek o umorzenie w/w należności wraz z dowodem posiadania w/w dokumentu, nie zostanie obciążona w/w należnością.

4.5.6. Wystawiony przez kontrolera druk wezwania do zapłaty stanowi dokument przewozu i uprawnia do kontynuowania przejazdu tym samym pojazdem, nie dłużej niż do zakończenia kursu tego pojazdu.

4.5.6. Na wezwaniu do zapłaty, oprócz danych osobowych pasażera, kontroler wpisuje swój numer służbowy, datę, godzinę, numer pojazdu, numer linii, dokładne miejsce rozpoczęcia kontroli (nazwa przystanku), wysokość opłaty za przejazd i opłaty dodatkowej, powód wystawienia wezwania, numer zakwestionowanego biletu lub dokumentu.

4.5.6. Na druku wezwania do zapłaty kontroler wpisuje następujące dane osobowe pasażera: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, rodzaj i numer dokumentu tożsamości. W przypadku braku numeru PESEL, kontroler wpisuje datę urodzenia oraz imiona rodziców.
W przypadku pasażerów niepełnoletnich dodatkowo numer telefonu opiekuna prawnego.

4.5.6. Za dokumenty umożliwiające stwierdzenie tożsamości pasażera uznaje się wyłącznie dokumenty ze zdjęciem, numerem PESEL lub datą urodzenia, a także inne dokumenty, na podstawie których w sposób jednoznaczny można stwierdzić tożsamość pasażera, wystawione przez ustawowo uprawnione do tego celu organy.

4.5.6. Dane wpisane przez kontrolera pasażer potwierdza własnoręcznym podpisem na wystawionym wezwaniu do zapłaty.

4.6. Ochrona danych osobowych

4.6.1. Dane osobowe przetwarzane przez Kaliskie Linie Autobusowe Sp. z o.o. są zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO”).

4.6.2. Administratorem danych osobowych są „Kaliskie Linie Autobusowe” Sp. z o.o. z siedzibą w Kaliszu, ul. Wrocławska 30-38, 62-800 Kalisz, KRS: 0000144386, NIP: 6180033902, REGON 250442603.

4.6.3. Administrator danych wyznaczył Inspektora Ochrony Danych – kontakt z nim możliwy jest pisemnie na adres siedziby lub mailowo – inspektor@kla.com.pl.

4.6.4 Dane osobowe przetwarzane są w celach:

        1.  przeprowadzania kontroli biletów,
        2.  przeprowadzania kontroli dokumentów uprawniających do bezpłatnych bądź ulgowych przejazdów,
        3.  wystawiania wezwań do zapłaty opłat dodatkowych.

4.6.5. Dane osobowe są przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) RODO. W pozostałym zakresie podstawę prawną przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. c) RODO.

4.6.6. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą dostawcy, którym zlecimy usługi związane
z przetwarzaniem danych osobowych, np. usługi IT, podmioty upoważnione na podstawie przepisów prawa.

4.6.7. Dane będą przetwarzane:

        1.  w okresie wykonywania umowy, którą Pani/Pan zawarł z nami,
        2.  przez okres niezbędny do wypełnienia obowiązku prawnego Administratora (np. przez czas wymagany do celów kontrolnych).

4.6.8. Ma Pani/Pan prawo do:

        1.  dostępu do swoich danych osobowych oraz otrzymania ich kopii,
        2.  sprostowania swoich danych,
        3.  usunięcia lub ograniczenia przetwarzania swoich danych,
        4.  przenoszenia danych.

Aby skorzystać z powyższych praw, może Pani/Pan skontaktować się z Administratorem danych lub Inspektorem Ochrony Danych.

4.6.9. Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, na adres Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00 – 193 Warszawa.

4.6.10. Nie przekazujemy danych osobowych do państw trzecich, tj. do państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

4 6.11. Administrator nie będzie podejmować decyzji opartych wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, które wywoływałyby wobec Pani/Pana skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Panią/Pana wpływały.

4.6.12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji celów, które wskazaliśmy.

4.7. Postanowienia końcowe

4.7.1. W sprawach nieokreślonych w Regulaminie zastosowanie mają przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, ustawy z 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe, ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz przepisy prawa miejscowego.

4.7.2. Regulamin dostępny jest w POK oraz na stronie internetowej kla.com.pl, a wyciąg z Regulaminu zamieszczony jest we wszystkich pojazdach.

4.7.3. Reklamacje w sprawie trybu i zasadności wystawionego wezwania do zapłaty można składać w formie pisemnej nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wezwania do zapłaty.

4.7.4. Reklamacje należy składać:

        1.  w Punkcie Obsługi Klienta – 62-800 Kalisz, ul. Podmiejska 2A,
        2.  korespondencyjnie na adres KLA Sp. z o.o. ul. Wrocławska 30-38, 62-800 Kalisz,
        3.  za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej KLA,
        4.  drogę elektroniczną na adres e-mail: pok@kla.com.pl

5. Podstawy prawne

    • Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1262.)
    • UCHWAŁA NR X/146/2024 RADY MIASTA KALISZA z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie przepisów porządkowych i opłat związanych z przewozem osób i bagażu publicznymi środkami transportu zbiorowego w kaliskiej komunikacji miejskiej.
    • Regulamin Przewozu Osób, Rzeczy i Zwierząt Środkami Transportu Kaliskich Linii Autobusowych Sp. z o.o. z dnia 17 stycznia 2025r.
    • Załącznik nr 2 do zarządzenia Nr  154 /2024 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 05.03.2024 roku w sprawie ustalenia logo Programu „Kaliskiej Karty Mieszkańca” oraz Regulaminu przyznawania, wydawania i korzystania z „Kaliskiej Karty Mieszkańca”, wraz z wzorem Karty oraz wzorem wniosku o wydanie Karty. REGULAMIN PRZYZNAWANIA, WYDAWANIA I KORZYSTANIA Z „KALISKIEJ KARTY MIESZKAŃCA” WRAZ Z WZOREM KARTY ORAZ WZOREM WNIOSKU O WYDANIE KARTY.

6. Załączniki

Załącznik  nr 1 – Wzór identyfikatora kontrolera.

Załącznik nr 2 – Wzór wezwania do zapłaty opłaty dodatkowej.

 

                                                                                                                Prezes  Zarządu

                                                                                                                           – // –

                                                                                                                   Elżbieta Binder  

 

 

 

 

 

kontakt

Masz jakieś pytania?

    • Napisz do nas wiadomość

      Nie wiesz jaki temat wiadomości wybrać? Kliknij tutaj